Fantasy literatura: Boom nebo armageddon?

31. května 2011 v 17:02 | T-R |  Na téma...
Onehdá mi nedalo a já se zamyslela nad počiny i přečiny autorů fantasy literatury. Samotná fantasy je podle mého žánr velice široký a obsáhnout se do něj dá prakticky vše, od děl hraničících se sci-fi až po pohádkovější příběhy. Žel, obsahuje tento žánr díla jak kvalitní, tak bohužel v kvalitě závažně pokulhávající. To se myslím týká především "moderních rychlokvašek". Tuším, že už jsem se o tom někde rozhořčeně vyjadřovala, nicméně musím to tu zmínit znovu.

Pokud si koupím knihu z kategorie červená knihovna, vím, že kvalita díla bude na takové úrovni, jaká je u tohoto žánru obvyklá. Tak co kdybychom zavedli takovou podkategorii červené knihovny i ve fantasy? A nejlépe prosím řádně označit každou takovou knihu výraznou nálepkou, ať se milovníci kvalitní četby nemusí rozčilovat, co že se to zase objevilo v regálku pod hlavičkou "fantasy literatura".

Čím je to však způsobeno, že se v tomto žánru objevuje tolik braků, kolik snad v žádném jiném? Inu, vlna posledních cca 10 let popularizace fantasy (nezlobíme se na Vás, J.K.R.) zasáhla celý svět čelním nárazem. Mám tušení, že spousta mladých (a možná, že jednou i nadějných) autorů si myslí, že k napsání fantasy povídky (nedejbože románu) není třeba mít životní zkušenost, rozhled a znalosti, jako je tomu třeba u klasické realistické prózy. Zde myslím vězí kořen všech problémů. Ono to totiž potřeba je přinejmenším stejně. A když se podíváte na opravdu kvalitní fantasy díla, zjistíte, že napsání je naopak složitější. Složitější o pečlivou přípravu, podklady a především výzkum.

Přesto ale nakladatelství chrlí v poslední době neuvěřitelné množství podřadných titulů. Proč? Protože fantasy letí. Protože čtou všichni a požadavky čtenářské obce se tak markantně snížily. Protože sváteční čtenář potřebuje předžvýkanou literaturu. A protože fajnšmekrů je málo na to, aby samotní uživili velká nakladatelství. A tak si v poslední době chodím do knihkupectví už jen zaplakat nad senzačně propagovanými tituly, pro knihy raději do knihovny. (Ale už i tam začínám větřit neplechu.)

Naštěstí není situace tak černá, jak mi čas od času připadá. Klasická díla fantasy (a nejen fantasy) se dočkávají stále nových a nových vydání, stále ještě je sehnat ke koupi i k vypůjčení a já pevně věřím tomu, že k nim časem budou přibývat další, na podobné či vyšší úrovni. I když dosti pochybuji, zda by někdo dokázal kdy překonat dokonalost Tolkienovy Středozemě, pratchettovské vtipy a popularitu kouzelného světa Rowlingové.

Docela by mě zajímal Váš vkus na knihy, podělte se.
T-R
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | Web | 1. června 2011 v 0:03 | Reagovat

Přiznávám, že fantasy není úplně šálek mého čaje, i když možná jsem v tomhle směru jen trestuhodně zanedbaný :-). Ale pěkných knížek je moc, netroufám si ani uvádět nějaké preference. Kundera, Pagnol, Pasternak, Woody Allen, Čapek, Homér, Umberto Eco nebo Květa Legátová...:-) A samozřejmě mnozí další. To se takhle narychlo prostě nedá :-).

2 Petr Vaclavek Petr Vaclavek | E-mail | Web | 1. června 2011 v 20:31 | Reagovat

Jojo fantasy a scifi je plná braků, ale ty najdete i v jiných žánrech. Naštěstí ale v dnešní době existuje internet se spoustou hodnocení a žebříčků, takže nevidím žádný důvod, proč ty braky kupovat - stačí zabrouzdat na http://legie.info a hned víte, zda ta která fantasy stojí za to. Zatím co jsem známým nefantasy čtenářům doporučoval (miluji sci-fi a fantasy a myslím, že mám slušný přehled) tak byli pokaždé velmi spokojeni.

3 tucnak-romantik tucnak-romantik | Web | 2. června 2011 v 19:33 | Reagovat

[2]: Děkuji za doporučení, určitě využiji.

4 tucnak-romantik tucnak-romantik | 2. června 2011 v 21:41 | Reagovat

[1]: Ano,souhlasím, že kvality je dost. Často mě ovšem mrzí, že dnešní tvorba už těchto kvalit nedosahuje. Nebo mi něco zásadního uteklo? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama