Vánoce

9. dubna 2012 v 10:40 | T-R |  Kapitoly Cyrilova života
Vánoce byly pro Cyrila obtížným obdobím. Z části, protože neměl rád zimu, ale hlavně kvůli pospolitosti lidí, která byla v tu dobu viditelnější než kdy jindy. O Vánocích si připadal osamělý, co si jen pamatoval. Už jako podivínské a samotářské dítě je neměl rád a poslední roky té nucené samoty ho přímo nutily ty svátky nenávidět. Nicméně čím byl starší, tím více chtěl mít Vánoce rád; stále více toužil po jejich krásném prožití s rodinou. Častěji uvažoval, jaké by bylo prožít je s vlastní rodinou.

Letošní zimu zase bydlel doma, s matkou a sestrou. Strach, který měl první dva roky své utajované existence, pominul. Někdy v noci, když nemohl spát, přemítal, zda svou přítomností neohrožuje své blízké. To se pak dlouhé hodiny převaloval pod přikrývkou, poléval ho studený pot. Stalo se i, že za ním v noci přišla Klára, posadila se na židli vedle jeho kanape a utěšovala ho, tak jako on těšíval ji, když byla malá.

"Jsme s maminkou moc rády, že jsi tu s námi," říkala mu. Díval se jí přitom do velkých hnědých očí a přestával se bát. Hladila ho po tváři, on jí tiskl ruku. Vždycky vydržela u jeho lůžka, dokud znovu neusnul.

Po jedné takové těžké noci se Cyril vydal k řece. Sledoval pomalu tekoucí vodu, jak odráží sídliště na protějším břehu. Z kapsy vytáhl včerejší rohlík a kusy házel kachnám. O kus dále, ze železného mostu, krmil ptáky ještě někdo jiný. Mrzelo ho, že všechny labutě odpluly tam a on se na ně nemohl zblízka dívat. Všiml si, že člověk na mostě je také sám. Vydal se tím směrem.

Když přišel blíže, zjistil, že krmící člověk je dívka, docela mladá asi. Těžko cokoli odhadoval přes vrstvy oblečení, v němž byla zabalená. Jediné, co z ní viděl, byly světlé oči a nos. Musel si ji prohlížet nápadně dlouho, protože se k němu otočila a vrhla podezřívavý pohled. Tvář měla zrudlou mrazem, tedy alespoň tu část, která vykukovala mezi tlustou šálou a čepicí. Obrátila svou pozornost zpět na labutě a vyklepala z igelitového pytlíku poslední drobky. Opřela se o zábradlí a dívala se dolů. Prostě se jen dívala.

Cyril zaujal podobnou pozici pár metrů od ní. Na dívku by téměř zase zapomněl nebýt toho, že mu připadala povědomá. Netušil ale, odkud by ji mohl znát. Odhadoval, že je o dost mladší, možná i o více než deset let. Když se na ní zadíval podruhé, už se na něj neotočila, naopak, pomalým krokem zamířila směrem k sídlišti. Cyril si upravil čepici a stejně pomalu, jako přišel, šel zpět domů.

Ta příhoda mu připomněla, jak se cítí sám bez přátel. Prozatím měl štěstí, Klára byla nezadaná a mohla se věnovat jen svému bratrovi. Znal ji dlouho, věděl, že tento stav je u ní jen dočasný, a tak se děsil dlouhých osamělých věčerů. V podobných myšlenkách mu uběhla cesta až domů.

Odemkl dveře a zasáhla ho vůně vanilky a jehličí. V kuchyny našel Kláru, jak ještě horké rohlíčky obaluje ve vanilkovém cukru. Broukala si u toho vánoční písně. Cyril zůstal stát mezi dveřmi a pozoroval její dobrou náladu. Byla zády k němu, neviděla ho. Začal se usmívat, jak ho její veselost nakazila, a tiše se k sestře přikradl zezadu. Nemohl se rozhodnout, zda ji jen vyděsit, či zlechtat, a tak pro jiistotu vykonal obojí.

"Ty jsi blbeček, viď," řekla mu, když se přestala smát a všimla si, že se převrhla miska s cukrem. "Přines mi aspoň koště. Je v kumbálu."

"Člověk by řekl, že mé téměř třicetileté děti již budou dospělé," nahlédla do kuchyně matka vyrušená nenadálým hlukem, "a ono ne." Ač se naoko zlobila, velice ji těšilo, jak dobrý vztah mezi sebou mají. Blížící se společně strávené Vánoce očekávala s radostí.

Zatímco Klára zametala, Cyril jí ujedl pár kousků cukroví. "Dobré," pochválil.

"To je na Vánoce," pleskla ho utěrkou přes ruku. "Myslím, že bychom zítra mohli jít vybrat stromeček, co ty na to?"

Večer, když usínal na své posteli v rohu kuchyně, ještě stále cítil vůni cukroví. Stejně jako matka větřil příchozí pohodové svátky. Ještě, kdybych si je tak báječně dokázal užít i já, napadlo ho před tím, než tvrdě usnul.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama