Problém druhé půlky pomeranče

13. září 2012 v 22:22 | T-R |  Miš-maš
Takzvaná druhá půlka pomeranče je, si myslím, pořádně zapeklitá věc. Dovolím si dnes o této "teorii DPP" krátce pohovořit.

První zádrhel - rozděluje veškeré člověčenstvo do několika skupin. Osobně považuji veškeré dělení čehokoli za akt nesmírně nepřátelský a násilný. Raději spojuji (a to i obě půlky pomeranče).

První jsou pomerančo-půlkoví hledači (PPH), tedy lidé, kteří nezpochybňují samotnou existenci pomerančové teorie. Toto jsou ti nejšťastnější; nepochybují o svém cíli a při honbě za ním se rozhodně nemají čas nudit. (Jak známo nuda je matkou deprese. Ovšem problém je, že při zdlouhavém a málo úspěšném hledání DPP matčinu úlohu často zastupuje otec frustrace.) Z předchozího odstavce je jasné, že sem patřím i já. (V čele zástupu hrdě třímám zástavu DPP. Nyní však již nejsem aktivním členem.)

Samotné pomerančo-půlkové hledače lze dále dělit na aktivní (vlastní hledači) a pasivní (přidružená odnož věřících nalezenců) větev. Myslím, že není třeba dále rozvádět.

Druzí jsou pomerančo-půlkoví odpadlíci (PPO). Ze samotného názvu vyplývá, že se jedná o jedince, kteří se odchýlili od původní víry v DPP, jež nám v raném dětství vštěpovaly klasické pohádky. Je nutné odlišit, zda se jedná o jedince zhrzené, cynické či pouze lásky neznalé. Dle druhu lze volit příslušnou terapii.

Ano, skutečně jsem narazila na slovo terapie. Věřím, že většina PPO se vlivem okolí a silnější komunity PPH vrátí na stranu správnou, to jest PPH. Nicméně, i to malé množství přeživších PPO činí problém - při tak malém počtu je vysoká pravděpodobnost, že jejich DPP se nachází mezi PPH, čímž tomuto členu PPH brání v nalezení DPP. Proto apeluji na Vás, členy PPH, rozdávejte lásku všude kolem, pevně věřte v DPP a rozšiřujte všemi prostředky svou víru. Nikdy totiž nevíte, zda Vaše DPP není mezi PPO.

A tím se dostávám ke druhému zádrhelu teorie DPP. Když už jste na správné straně barikády (tedy mezi PPH), je tu problém se samotným hledáním. Příliš krátké hledání a dobývání (ano, Vaše DPP nemusí vždy hned vědět jistě, zda je skutečně Vaším DPP a Vy tím jeho) většinou naznačuje, že nemáme správný exemplář DPP. Příliš dlouhé hledání a dobývání působí demotivačně a zvyšuje se riziko Vašeho přechodu k PPO.

I když své DPP najdete a bezpečně identifikujete, je tu otázka třetího zádrhelu: Jak přesvědčit své DPP o tom, že já jsem jeho DPP a je nám souzeno zůstat spolu do konce našich dní? Jak se vyhnout všem těm vztahovým chybám a zbytečně své DPP nevyšťavit, či snad dokonce ho nesloupat ze slupky? A co když si naše DPP myslí, že jeho DPP je někdo úplně jiný a již stihl podniknout příslušné kroky, třeba posvětit dvě půlky svátostí svazku pomerančového?

V této oblasti se bohužel dostáváme do sféry šarlatánů nejrůznějších (pochybných) kvalit. Seriózní, v širším měřítku uplatnitelný, výzkum prozatím chybí. Dále se objevují spekulace, zda naše vlastní půlka pomeranče je neměnná, proměnná v závislosti na DPP či snad dokonce zcela variabilní?

V tomto bodě mi zbývá snad jen popřát šťastnou cestu do džungle pomerančovníků, trochu toho štěstí, lásky... a svatou trpělivost s jakoukoli půlkou pomeranče (protože když k sobě dvě půlky nepasují, máme kapesní nůž...).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama