Člověk vs. šimpanz

12. srpna 2013 v 19:24 | Ta-zRozená |  Moje cesta za vitariánstvím
Šimpanzi jsou v podstatě naši bratři (za předpokladu pravdivosti evoluční teorie, ale to není předmětem tohoto článku). Wikipedie říká, že lidský rod se od toho šimpanzího oddělil někdy před 5 až 7 miliony let a za tu dobu se jejich genomy příliš neodlišily. Podle tety Wiki máme se šimpanzi společných 95-99% DNA. Podle jiných zdrojů je to až 99,4%. Nebylo by tedy logické mít i z 99,4% stejný jídelníček?

V knize od Victorie Boutenko - Zelená pro život byl uveřejněn následující graf (ze slovenské verze):
Z grafu je nádherně vidět, jak se liší strava lidí a šimpanzů. "Koláč amerického jedlíka" je, si myslím, ještě optimistickým vyjádřením konvenčního jídelníčku. Můj dřívější jídelníček byl tedy daleko horší =).

"Vitariánský koláč" celkem odpovídá tomu, co jsem zvládla zjistit o běžných vitariánských jídelníčcích. Opravdu je v nich velice významná složka ořechů, semen a olejů, což u šimpanze téměř nenajdeme. Oddíl listová zelenina je celkem malý - a je dost vitariánů, kteří listy, květy a výhonky téměř nezařazují. To je, myslím, jedna z nejčastějších chyb. Vždyť u šimpanze tvoří zelená strava něco mezi třetinou a polovinou jídelníčku! Semena a ořechy šimpanzi konzumují daleko méně než standartní vitarián a ještě si k tomu přikusují hmyz (B12!!!), ze kterého by se člověk hrůzou skoro osypal =). Myslím si, že dietní chyby v jakýchkoli (konvečních i alternativních) jídelníčcích lze svalit právě na odchylku od "šimpanzího stylu".

Naštěstí však pudy u většiny vitariánů začnou znovu fungovat a tělo si vybírá to, co mu nejvíce chybí. Já kupříkladu mám téměř šimpanzí jídelníček, většinu dne jím jen ovoce, listí a výhonky. Ořechy téměř nekonzumuji, protože v raw kvalitě jsou pro mě velice drahé. Mám ráda semínka, která si před konzumací většinou namáčím, aby se zaktivovala. Vše mám nejraději v co nejpřirozenější formě, pouze občas mixuji smoothie, k snídani je pro mě stravitelnější. Akorát kůra a hmyz mi v jídelníčku pořád chybí, to budu muset nějak domyslet ;).

A co vy? Najedl by se u Vás šimpanz?
 


Komentáře

1 Vláďa Vláďa | E-mail | 28. prosince 2013 v 11:23 | Reagovat

Ahoj, předem ti děkuji za skvělé články o Raw stravě. Já nyní zvažuju přechod na tuto stravu. Ovoce a zeleninu zařazuju pořád víc a víc. Chystáme se na to s přítelkyní přejít nejspíš od jara až začne zahrádka něco produkovat. Chci ti něco nabídnout. Mám navíc nějaké Topinambury ze svojí zahrady tak pokud budeš mít zájem tak ti můžu nějaké klidně poslat. Zaplatíš si pouze poštu a můžeš jich mít klidně 5kg :-D. Nic za ně nechci pouze to poštovné. Nabídka platí i pro případné další zájemce. Jsou ještě v zemi ale jelikož nyní nemrzne tak by se to dalo vyrýt a poslat. Klidně mi napište na zvladislav@seznam.cz. Je to zdravá a křehká a hlavně čerstvá bio zelenina ;-).

2 Radek Radek | 21. března 2014 v 20:44 | Reagovat

No a co maso ve stravě šimpanze a med ?

3 Ta-zRozená Ta-zRozená | E-mail | Web | 22. března 2014 v 7:58 | Reagovat

[2]: To je fakt, že to v tom koláči chybí. Možná, že je to kvůli určité nejednotnosti, která panuje ohledně toho, jak často a proč vůbec šimpanzi zabíjejí. Každopádně, domácí med ze známých zdrojů v rámci raw konzumuji a až si zvládnu holýma rukama ulovit třeba srnu a sežvýkat ji syrovou, tak ji třeba taky zařadím. ;-)

4 Radek Radek | 22. března 2014 v 21:37 | Reagovat

No oni zoologové mají o šimpanzech jasno již dost dlouho :-P  apropo hmyz už zvládnete lovit holýma rukama ?
mimochodem ne vše dělají šimpanzi holou rukou , umí používat nástroje :-D

5 Ta-zRozená Ta-zRozená | 22. března 2014 v 22:27 | Reagovat

[4]: Nevím, k jakým informacím ohledně šimpanzů jste měl přístup Vy, nicméně ohledně toho zabíjení jsem našla informace dosti různorodé. Ano, hmyz opravdu zvládám "lovit holýma rukama", ale do jídelníčku nezařazuji z asi mnohým pochopitelných důvodů, stejně jako se neřídím 100% vitariánstvím, ani 100% veganstvím.
Možná, že to z článku dostatečně nevyplývá, ale spíš jsem se snažila poukázat na rozdíly a možnou cestu, než nabádat k 100% šimpanzí stravě.
Slovíčkařit se dá ale nad vším, že? Tímto bych to asi uzavřela, dekuji za Vaše komentáře.

6 Josef Josef | 22. dubna 2014 v 22:00 | Reagovat

Není možné jíst tolik zeleniny jako šimpanz. Člověčí trávicí trubice - krátké tenké střevo to nestačí zpracovat a člověk to dříve či později odnese na podlomeném zdraví. Hovořím z vlastní zkušenosti, když mi léčitel, ke kterému mám po 25 letech stále plnou důvěru, doporčil snížit konzumaci zeleniny. Graf uvedený výše pro člověka vitariána je odpovídající. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama