Vitariánské cestování

16. srpna 2013 v 13:14 | Ta-zRozená |  Moje cesta za vitariánstvím
Cestování je z hlediska výživy problém. Ať už jste vegetarián, vegan, vitarián, paleo, makrobiotik nebo se jen snažíte jíst zdravě, při cestování (a hlavně divočinou) se nevyhnete nutnosti shánět zásoby jinde než jste zvyklí a případně navštěvovat restaurační zařízení různých kvalit. Dobré vybavení zásobami je proto důležité.

Ale co si sbalit s sebou, pokud se stravujete živě? Komu by se chtělo táhnou kilo pomerančů, půl kila zelí a jiných? To je jedna z řídkých nevýhod vitariánství - pokud toho hodně sníte, bude to v průměru vážit podstatně více než neživá strava. Ovšem pokud jste vitarián delší dobu, vystačíte s málem. Mám takovou zkušenost, že postupem se nároky snižují - budete tedy konzumovat daleko méně potravy, než při konvenčí stravě. A to už je daleko zajímavější balení a lehčí batoh... =)

Pokud se chystáte do přírody, můžete si jídelníček velice snadno (mimo nejtužší zimy) doplňovat plody přírody. Od divokých bylin přes houby, lesní ovoce až po to zplanělé. Od jara do podzimu je příroda bohatým dárcem, se kterým můžete počítat. Vždy je ale dobré zjistit, co je v dané lokalitě jedlé. Je pochopitelné, že člověk z našich poměrů asi nebude znát aljašské jedlé rostliny.

Co si balím na cestu?

Tady vidíte moje zásoby na 2 dny, které budu trávit v cizím městě. Zleva:
  • Pokrájená cuketa (v krabičce a pytlíku vzadu) - syrová je sladká a krásně zasytí. Téměř půl kila. =)
  • adzuki klíčky - v prostřední krabičce, zhuba 100g - výborná komplexní potravina, bohatý zdroj bílkovin
  • lněné placky - v pytlíku u klíčků - placky, které si sama vyrábím ze lněného semínka, velice výživné a ještě lahůdka
  • ovoce - kiwi a banán - ovoce snadno dokoupím, takže si neberu zbytečně velké zásoby
Předpokládám, že si dokoupím ještě pár banánů a nějaké citrusy, které jsou na cestování nejvhodnější. Ty se totiž nemusí omývat ani porcovat. Sice to není obrázek mé běžné plnohodnotné stravy, ale na cestování bohatě stačí.

Pro cestování s větším zavazadlem je skvělé klíčení v děrované PET lahvi se širokým hrdlem - zásoba klíčků po celou cestu!
Co vaše stravování při cestování?
 


Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. srpna 2013 v 19:05 | Reagovat

Já chrupu při cestování všelijaké oříšky, hlavně ty přírodní, žádné solené fujtajbly :D Nebo jsou taky výborné cerálie, či lesní ovoce :)
Jelikož ale nejsem na stravě tak závislá, velké zásoby jídla si s sebou neberu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama