Youtube abs, DVD workouts a jiné cvičení

25. srpna 2013 v 12:29 | Ta-zRozená |  Na téma...
Popravdě, nemohla jsem si nevšimnout, jak populární je dnes cvičení před obrazovkou. Zkusila jsem to, a samotné mi to přišlo prostě divné; cvičit a u toho pošilhávat po cizí ženský, která si jede pořád stejně a pořád jen podle svýho. Řeknu vám to rovnou, jsem jejich odpůrce.

Skloňují se všude, v dobrém i horším: Jillian Michaels, Zuzka Light, Bob Harper, Cassey Ho a jiní více či méně známí. Každý cvičí jiným stylem, ale společné mají jedno - jsou z nich internetové celebrity. V čem je jejich cvičení lepší než cvičení " na živo", se živým trenérem, instruktorem nebo fyzioterapeutem?

Přemýšlela jsem, odkud se tato popularita bere. Proč bych měla raději cvičit s televizní obrazovkou, která nebude brát zřetel na moje potřeby, silné stránky a slabiny? Jistě, je to levnější - na youtube je spousta videí zdrama a pokud chcete cvičit se známou tváří, lze si je zdrama opatřit i nelegálně. Ale opravdu toužíme šetřit za každou cenu?

Myslím si, že podstatou tohoto fenoménu je strach z objektivní reflexe. Televizní obrazovka vám neřekne děláš to špatně. Ano, budou na vás z televize řvát Dělej!, Dokaž to!, Víc!, Znovu!, ale nikdo vám neřekne nic, co je zacílené na vaši osobu. Neuslyšíte kritiku. Budete moci sami sebe pěkně poplácat po zádech a říct: "Bezva, podívejte se, cvičím. Mám vůli, jsem na cestě k úspěchu. Brzy budu zdravá, krásná a štíhlá; nejšťastnější a nejlepší na světě."

Při cvičení s živou osobou se ale může stát, že uslyšíte věci, které vám milé nebudou. Tenhle cvik pro tebe není vhodný; Takové postavy nebudeš moci dosáhnout; Tvé tělo takovou zátěž nezvládne; Musíš zapracovat nejdříve na svalech hluboko, ne na povrchu. Těm, kteří mají vzhled svého těla vysoko na žebříčku hodnot, se spousta takových řečí jistě líbit nebude. A ještě za ně platit? "Ach, na co jiného by měla být taková dřina, než vypadat božsky!"
Bohužel, jsem z oboru. Bohužel, ze své praxe vím, že valná většina lidí absolutně neumí používat své tělo správně. A je jich většina i mezi těmi, co o sobě prohlašují, že pravidelně cvičí. Bohužel, většina lidí, co cvičí na běžné úrovni se stará jen o to, jak jejich tělo vypadá. Málokdo se stará o jeho správnou funkčnost a zdraví. Málokdo si nechá poradit.

Viděla jsem pár videí s různými cvičeními. Některé jsou dobré, některé cviky bych svým klientům opravdu nedoporučila a některé mi přišly nevhodné. Ale téměř vše bylo rizikové pro cvičící, kteří neumí zacházet se svým tělem a neznají alespoň základy správného a hlavně bezpečného cvičení.

Ano, hrozí vám riziko špatného provedení. Ano, hrozí vám, že si při dlouhodobějším cvičení způsobíte obtíže, které budeme dlouhý čas napravovat a kdoví jestli to zvládneme úplně. A ano, pro bezpečné cvičení je nutný osobní kontakt a (někdy i nepříjemná) reflexe.

Když už opravdu nechcete cvičit s odborníkem, zjistěte si aspoň teorii a nebuďte cvičené opice. Myslete! (Nejen) Vaše záda vám budou vděčná.
 


Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 26. srpna 2013 v 8:55 | Reagovat

Protože je to levné a nevyžaduje to někam chodit a nechat se někým očumovat? Do fitka spousta lidí nevyrazí, aby nemělo mindrák z těch svalovců tam, za trenérem se spoustě lidí nechce, protože to něco stojí. I když nepopírám, že místo takhle intenzivního tréninku, který se dá klidně přehnat, by se našly i přirozenější věci, na kterých se nedá úplně moc zkazit, jako chodit hodně pěšky. Celý den sedět a večer div nevyplivnout duši u cvičení s televizí asi taky nebude ta úplně ideální cesta.

2 Ta-zRozená Ta-zRozená | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 10:04 | Reagovat

[1]: Jo, ty mindráky, to je pravda, ale zase záleží, jaké fitko si člověk vybere. Ve fitkách na maloměstě nebo v dámských fitness se člověk nějakých supermanů fakt bát nemusí. :-)
Právě že mi přijde, že to všichni ženou strašně do extrému. 16 let polehávají a najednou by chtěli pětkrát týdně lámat skály. Takových potkávám v práci (na rehabilitaci) hodně. Bohužel, málokdo si uvědomuje, že občas se to už vrátit zpět prostě nedá...

3 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 27. srpna 2013 v 12:05 | Reagovat

Problém je informovanost - lidi neví, že si špatným cvičením ubližují. Nevidí rizika cvičení před TV.

Skutečně, kam ten svět spěje?

4 Jana Jana | 10. září 2013 v 18:57 | Reagovat

Myslím si, že článek je zbytečně moc kritický a odsuzující. Nevšimla jsem si, že by na také populárních skupinových cvičeních někdo někoho moc kritizoval či moc hlídal správnost prováděného cvičení (bohužel). Na trenéra zase nemá každý peníze a navíc, dneska je příliš mnoho různých "takytrenérů" z rychlokurzů, takže je ještě nutné hledat někoho, kdo opravdu něco ví a skutečně umí pracovat s lidmi. A poslední věc, proč se třeba matky s malými dětmi často uchylují k tomuto typu cvičení, je relativní časová nenáročnost. Já sama mám nejraději pohyb venku, podle videí necvičím, ale na internetu hledám inspiraci pro cvičení v době, kdy je venku ošklivě.

5 Ta-zRozená Ta-zRozená | E-mail | Web | 11. září 2013 v 9:38 | Reagovat

[4]: Ano, to o těch fitness centrech a rychlokvasných trenérech je pravda, také mám takovou zkušenost. Spíš jsem chtěla zdůraznit (a asi se mi to moc nepovedlo) důležitost selského rozumu.
Ale prostě mě rozčilují určité věci. Pamatuji si (již je to déle), že si nějaká slečna na internetu stěžovala na bolesti kolene, se kterým chodila na rehabilitaci. Doma pak cvičila dřepové workouty, i když jí to koleno (při tom!) bolelo. Co to je za rozum cvičit přes bolest?! To by došlo i s prominutím neandrtálci, že to není to pravé ořechové. A takových případů se dá ve sféře "fitness a lifestyle" blogů nalézt dost a dost.
Asi, kdybych neměla potřebu všechno přehnaně řešit, bych si měla prostě říct dobře, alespoň budu mít velkou klientelu. 8-O
Divný svět.
Díky za podnětný komentář.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama